Menu Monday Part 2

Monday dinner: Dollar Tree Baked Ziti (my own concoction): 

1 box ziti (Dollar Tree)

2 Jars spaghetti sauce (Dollar Tree)

1 packet of onion soup (Dollar Tree)

1/2 lb pepperoni (deli $2.00)

1 pack Italian cheese mix ($1.50)

Mix onion soup and sauce together. Chop up pepperoni in quarters (it just distributes better but you don’t have to). Pour uncooked ziti in baking dish mix in pepperoni and cheese, then pour on tomato sauce mixture. I had Texas Toast in the freezer and that will be served with the baked ziti.

Note: I don’t use Dollar Tree cheese because it does not melt (which is weird to me). The pepperoni at Dollar Tree is not a good buy either, your local deli usually has a cheap brand that is perfect.


Baked Ziti

Ok, I buy meat in bulk and I break it down into smaller portions to save money. It gets expensive feeding a family of five on one income. So my youngest has expressed his disdain that we still have leftovers from Christmas, lol. His exact words were “Those leftovers have been hanging around forever”. So last night I made backed Ziti. I did the usual bowl the noodles make the sauce (I blogged about how I make my cheap sauce taste homemade). I realized I had some ground beef to use so I browned that and used the leftover cheese from my macaroni and cheese from Christmas. Viola dinner is served, my baked ziti with everything but the kitchen sink. A bowl of this with a side of Texas Toast (was on sale with a two dollar coupon) happy kid.

Meal Planning Websites

I am a single mom of three. A divorce has left my credit badly in need of repair and now I am looking for anyway possible to save money. I am blessed that today I am in a better place then I was last year at this time. By that I mean car repairs and emergency issues I have been able to resolve without borrowing or breaking the bank. I have begun to repair my credit slowly but surely. However, this is a process. I cut coupons and meal plan which do save me money. Now the meal planning can be tricky and all it takes is one night to forget to take something out and you $1.70 per person quickly goes to $6.00 per person (and that is the dollar menu at McDonalds). I have looked onto these meal planning websites and all the ones I see charge. Now if I had an extra $39.00 a year I do not want to use it for someone to tell me how pt meal plan. The flip side is I have picky eaters! Now what if I pay $39.00 and your meals don’t work for my family. So starting August I will begin my own monthly meal plan that I will share with you. I know this sounds crazy but I am so excited!!!